עדכון שוטף: פיצוי בגין ילדות עשוקה

מצ"ב נוסח מתורגם של מכתב אשר שלחתי למשרד האוצר הגרמני במטרה לזרז את התהליך לקבלת פיצוי בגין ילדות עשוקה:

משרד האוצר הגרמני

לכבוד
BUNDEMINISTERIUM DER FINANZEN
-DIENSTSITZ BONN-
ABTEILUNG ENTSCHADIGUNG
POSTFACH 1308
53003 BONN

א.ג.נ.,

הנדון : פיצוי בגין ילדות עשוקה

בתאריך 27.05.2013, פורסמו כתבות רבות באמצעי התקשורת בישראל, בהם נמסר כי ממשלת גרמניה תעניק פיצוי מיוחד ל"ילדי השואה". הודגש כי הפיצוי יינתן בנוסף לרנטות החודשיות הקיימות אצל ניצולי השואה והזכאים לפיצוי בגין ילדות עשוקה הם אותם ניצולים אשר נולדו בין השנים 1928-1945.

החלטתכם לפצות את ניצולי השואה על פי קריטריונים אלה הינה תקדימית, מבורכת וחשובה, אך הנני להבהיר בפניכם כי החלטה זו מקפחת קבוצת זכאים, ניצולי שואה, אשר נולדו בין השנים 1945-1950 ועל כך ארחיב במכתבי:

מעיון בתוכנו של סעיף 12 א' לחוק הסוציאלי בגרמניה, עולה כי המחוקק בגרמניה הגדיר את חישוב פרקי הזמן של גידול הילדים לאחר המלחמה לצרכי פיצוי שיש לייחס לגידול וחינוך הילדים – כאשר חוק זה מגדיר את גיל הילדים עד לתאריך 31.12.1949.

למעשה, החוק הגרמני מצא לנכון להגדיר את הפיצוי עבור האימהות בגין גידול ילדים כך שפרק הזמן תוארך עד לתאריך 31.12.1949 ולא בכדי.

יש מקום בנסיבות אלה להקיש מחוק זה ישירות על הגדרת הקריטריון להגדרת פרק הזמן לילדות עשוקה כך שזו תגדיר את אותם ילדים אשר נולדו עד לתאריך 31.12.1949 ובכך ייעשה הצדק הנכון ואיזון החוקים המגדיר ממילא את מהות הפיצוי לניזוקים.

הנני יוצאת מנקודת הנחה כי מטרת הפיצוי הינה שוויונית ולא פחות מכך וכי בנסיבות בהם חל חוסר איזון כמתואר, אזי, יש מקום להרחיב את היריעה, לאזן, לייצר התאמה ולהגדיר את מלוא הזכאים בהתאם להגדרות כפי שחלות בכל החוקים אשר חוקקו עד כה.

לאורך כל שנות פעילותי בתחום, נוכחתי לגלות כי קבוצות רבות קופחו ולא הוכרו לזכאות, על אף כי ברמה השוויונית ראוי היה לקבלם אך פעילותי ותשומת ליבי העקבית לרווחת והכרת זכויות ניצולי השואה צדה את עיני גם כן לקיפוח הבלתי נכון ולחוסר האיזון אשר לתקנו.

ברצוני לציין כי אני עוסקת שנים רבות בתחום ניצולי השואה. מאז אותם פרסומים אשר התייחסו לפיצוי בגין ילדות עשוקה, מידי יום אני מקבלת אל משרדי פניות רבות במטרה לדעת מתי ממשלת גרמניה תממש את ההחלטה לפצותם. לצערי הרב, אין בידי כל אפשרות להשיב מענה הולם לאותם ניצולים שכן אין בידי תשובות הנוגעות לפיצוי הנ"ל.

אני מבקשת את עזרתכם על מנת שאוכל להשיב מענה הולם לאותם ניצולים, מתי והאם אכן יפוצו.

כולי תקווה כי פנייתי זו תישא פרי וכי משרדכם אשר עמל לרווחת ניצולי השואה יפעל באופן תקין, מאוזן, בלתי מקפח ונכון.

בכבוד רב ובברכה,

יפה גולן

אני תקווה כי בעקבות פנייה זו, אכן יהיה זירוז בהליך הנ"ל.
אמשיך לעדכן בהתפתחויות.

יפה גולן

המכתב המקורי

מכתבה של יפה גולן למשרד האוצר הגרמני בנוגע לפיצויי ילדות עשוקה

 

Print Friendly
פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים