פניה לנשיא המדינה מר שמעון פרס

הנדון : פנסיה סוציאלית חודשית מהביטוח הלאומי הגרמני לניצולי שואה אשר עבדו בגטאות, רטרואקטיבי מ- 1.7.1997

נשיא המדינה שמעון פרס

להלן מכתבי אשר נשלח לנשיא המדינה מר שמעון פרס בבקשה להתערבותו בנוגע לפנסיה הסוציאלית מגרמניה:

מזה שנים רבות אני עוסקת בתחום ניצולי השואה ובעקבות כך אני פונה אלייך בבקשה אם תוכל לסייע בפתרון בעיה הנוגעת לניצולי השואה.

אפתח בקצרה לגבי פעילותי: בשנת 1991 פניתי לביטוח הסוציאלי הגרמני והתחלתי מאבק ארוך עבור ניצולי שואה אשר עבדו בגטאות בזמן מלחמת העולם השנייה וזאת על מנת שיוכלו לקבל פנסיה סוציאלית חודשית מהביטוח הסוציאלי הגרמני. יודגש כי פנייה זו הכעיסה מאד את הגרמנים ואף קיבלתי מהם מכתב אשר מצ"ב (כולל תרגום).

אני לא נכנעתי והמשכתי להיאבק יחד עם עורכי הדין שלי בגרמניה ואכן בשנת 1997 נעשה צדק ובבית המשפט נחקק חוק לפיו ניצולי שואה אשר עבדו בגטו לודג' יוכלו לקבל פנסיה סוציאלית מגרמניה על עבודתם בגטו היות והיהודים אשר עבדו בגטו קיבלו שכר (בכסף של הגטו, כך נוצרו יחסי עבודה של עובד-מעביד).
לאור הצלחה זו, המשכתי במאבק למען שאר עובדי הגטאות ואף ייצגתי בבתי המשפט הגרמניים והתוצאה הייתה שבשנת 2009 זכיתי בבית המשפט וכתוצאה מהזכייה אושר חוק על נושא זה והשאר היסטוריה…

הבעיה המרכזית אשר גרמה לי לפנות אלייך במכתבי זה היא בשל העובדה שבגרמניה לא אישרו לכל עובדי הגטאות באופן גורף סכום רטרואקטיבי משנת 1997 ועל כן אני ממשיכה את מאבקי בנושא בבתי המשפט בגרמניה למען הצדק והשוויון.

מצ"ב מכתב עם פנייתי לקאנצלרית גרמניה, הגברת אנגלה מרקל ובו ביקשתי את עזרתה בסיוע לאותם ניצולי שואה אשר לא זכו לצדק ושוויון כפי שניצולי שואה אחרים זכו וכמו כן תצהיר אשר נשלח לבית המשפט בגרמניה.

על מנת להקל על כבודו, ניתן להיכנס דרך GOOGLE לאתר שלי "יפה גולן" (בעברית) ובאתר זה ניתן לראות את התהליך כולו בסדר כרונולוגי .

בקצרה אספר כי בתאריך 10.12.2012 הוחלט עפ"י הצעת חוק של מפלגת ה-SPD ומפלגת "הירוקים" בגרמניה לחוקק חוק על מנת שכל ניצולי השואה יוכלו לקבל סכום רטרואקטיבי משנת 1997.

ממניעים פוליטיים כאלו ואחרים התקבל סירוב בנדון ואף הושמעה התבטאות על כך שהגברת אנגלה מרקל (מתוך עיתון "ידיעות אחרונות" מתאריך 19.02.2013) מעכבת את אישור החוק "בעקבות בנייה בהתנחלויות". יודגש כי אם אכן כך הדבר הרי שנגרמת עוגמת נפש עצומה ונזק לניצולי השואה שכן איך ניתן לקשור בין מניעים פוליטיים לסבלם הקשה מנשוא של ניצולי השואה הן נפשית, הן גופנית והן ממצבם הסוציו-אקונומי הירוד.

במכתב זה אבקש את תשומת ליבך וכולי תקווה כי תסייע בנושא רגיש זה. אני יודעת שהינך בעל רגישות גבוהה לניצולי השואה ולמצבם, לפיכך, מצאתי לנכון לפנות אלייך.

אני, כמו רבים אחרים רואה בך דמות "אב העם" הדואג ומסייע לכל – בכל תחום הומניטרי בו הינך יכול לסייע בפן האנושי והרגיש.

אני יודעת כי הינך אדם עסוק מאד אך אני מקווה כי תמצא את הזמן ותוכל להיכנס לאתר שלי בו תוכל לראות בדיוק על מה מדובר. אני אשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה ובטוחני כי תעשה כל שביכולתך על מנת לסייע לכל אותם ניצולי השואה אשר יחושו שוויוניים בינם לבין ניצולים אחרים וכמובן יוכלו לחיות את שנותיהם האחרונות בכבוד ובראש מורם.

בנוסף, הנני מצרפת את ספרי האוטוביוגרפי "ללא מורא" בו ניתן לקרוא כי המאבק שלי התחיל לפני שנים רבות ואף בעזרת חברי כנסת הצלחתי לגרום לשינוי חוק למען ניצולי השואה, כאמור בתחילת מכתבי זה.

כולי תקווה כי אינני גוזלת את זמנך היקר אך אשמח לקבל תשובה הנוגעת לעניין.

בתודה מראש,
יפה גולן

 

Print Friendly
פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על פניה לנשיא המדינה מר שמעון פרס

  1. פינגבאק: יפה גולן | תשובת נשיא המדינה לפנייתי בנושא פנסיה סוציאלית על עבודה בגטו, רטרואקטיבית משנת 1997 | יפה גולן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים