פנסיה סוציאלית רטרואקטיבית לעובדי הגטאות בעקבות החלטת הפרלמנט הגרמני מיום 21.3.13

החלטת הפרלמנט בגרמניה מיום 21.3.13 . יודגש כי כל התיקים אשר נדחו מכל סיבה שהיא כולל אותם תיקים להכרה משנת 1997 – הדיון בהם טרם הסתיים והמאבק ממשיך בבית המשפט הגבוה בגרמניה.

 בעקבות הצבעה אשר התקיימה בפרלמנט הגרמני בתאריך  21.3.13, נדחתה הצעת החוק אשר הוגשה על ידי מפלגות האופוזיציה בגרמניה לקבלת פנסיה סוציאלית רטרואקטיבית לניצולי שואה אשר עבדו בגטאות החל מתאריך  1.7.1997.

כמי שיזמה חוק זה משנת 1991 , כאשר במשך שנים נלחמתי עבור ניצולי השואה בפרלמנט הגרמני ובבתי המשפט בגרמניה להכיר, לעשות צדק ולשלם לניצולי שואה פנסיה סוציאלית עבור עבודתם בגטו. יודגש כי  אני לא אוותר ואלחם עד להבאת אישורו של החוק.

כתוצאה ישירה של המאבק בבתי המשפט בגרמניה ובעקבות פסקי דין שונים הוחלט לחוקק חוק לפיצוי עובדי גטו לודז' עבור עבודתם בגטו ובתשלום, מהביטוח הלאומי בגרמניה.

כל התיקים אשר נדחו מכל סיבה שהיא, כולל אותם תיקים להכרה משנת 97 הדיון בהם טרם הסתיים.

תולדות המאבק:

בשנת 1991 פניתי לביטוח הסוציאלי הגרמני בקשר לניצולי השואה מגטו לודז' להכרה עבור עבודתם אשר בגינה שכר בכסף של הגטו וטענתי שהתקיימו יחסי עובד- מעביד ואין זה משנה באיזה אופן שולם השכר.

בעקבות מאבקי קיבלתי מכתב ספקני ופוגע ממנהל מחלקת הביטוח במוסד לביטוח לאומי בגרמניה אשר טען כי אני משלה את ניצולי השואה ותולה בהם תקוות שווא מאחר ואין כל סיכוי למאבק.

*** מצ"ב העתק מהמכתב והעתק מתרגומו המדבר בעד עצמו.

השאר היסטוריה…

בעקבות המאבק וחרף עמדת הביטוח הלאומי הגרמני, חוקק חוק לעובדי גטו לודז' להכרה ופיצוי וכמו כן הורחבה הפרשנות להכרה לעובדי הגטאות. 

המשכתי להיאבק בבתי המשפט עבור לקוחותיי חרף הדחיות הרבות מתוך שיקולים רבים אשר רובם נדחו על די הערכאות השיפוטיות בגרמניה.

בתאריך 17.7.12 שלחתי תצהיר לבית המשפט העליון בנוגע לתיקים רבים אשר בו נימוקיי להכרה בתשלום פנסיה רטרואקטיבי גורף ובלתי תלוי לניצולי שואה.

 *** מצ"ב העתק מתורגם מתצהירי המדבר בעד עצמו.
 

בתאריך 21.2.13 ניתנה חוות דעת של שופטת בבית המשפט העליון בגרמניה לפיו נקבע כי יש להכיר ולשלם לניצול יוצא גטו אשר תבע תשלום רטרואקטיבי. מדובר בחוות דעת משפטית המופנית לביטוח הסוציאלי הגרמני. 

*** מצ"ב העתק מחוות הדעת ותרגום קצר על הנימוקים המדבר בעד עצמו.

לאורך כל הדרך האמנתי שבתי המשפט ישכילו ויבינו את הנימוקים המשכנעים והנכונים בקשר ליוצאי הגטאות. אמשיך להלחם בדרכי זו מאחר וזו הדרך אשר הביאה אותנו להישגים עד כה.

אני סומכת על מערכת בתי המשפט בגרמניה אשר היא זו ששמה בצד את השיקולים הפוליטיים אשר מרחפים מעל הצבעות הפרלמנט הגרמני. אני סבורה כי החלטת הפרלמנט לדחיית הצעת החוק של מפלגת האופוזיציה מקורה במניעים פוליטיים בלבד.

להזכירכם המאבק התחיל עוד בשנת 1991 ואנחנו ממשיכים להיאבק עד שתושג התוצאה הרצויה להכרה כוללת עבור יוצאי הגטאות החל משנת 1997.

עבורנו, כל יוצאי הגטאות שווים במעמדם ואין מקום לערוך סלקציות בפרשנות ביחס להכרה הרטרואקטיבית.     

במידה והממשלה בגרמניה הייתה מחוקקת חוק מיוזמתה אזי כולם היום היו שווים אך בהעדר חקיקה -השגנו את ההכרה במסגרת בתי המשפט. 

 לסיכום: חשוב לציין שעורכי דיני בגרמניה אשר זכו להצלחה רבה ובאמצעותם אושר החוק על פיצוי יוצאי הגטאות הודיעוני כי אין מדובר בסוף פסוק, אלא, נותר פתח נוסף לאשר את החוק אך ללא כל קשר – אמשיך במאבק בבתי המשפט להשיג את התוצאה הרצויה כפי שעשינו בהצלחה רבה במשך כל השנים.

 אמשיך לעדכן בהתפתחויות.


Print Friendly
פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים