פיצויים לניצולי שואה – פיצויים מקרן סעיף 2 של ועידת התביעות

במסגרת פיצויים לניצולי שואה הפיצויים מקרן סעיף 2 של ועידת התביעות הינו סוג פיצויים מיוחד. פיצויים אלה משולמים כקיצבה על ידי ועדת התביעות לניצולי שואה, שקיבלו בעבר פיצוי מינימאלי או שלא קיבלו פיצוי כלל עקב סבלם מרדיפות הנאצים. קצבה זו בסך 300 אירו לחודש משולמת כפי שסוכם עם ממשלת גרמניה. קצבה זו איננה נחשבת להכנסה, ולכן ניצולי שואה בעלי הכנסה נמוכה זכאים לקבל גם הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי. קיצבה זו גם איננה נחשבת כהכנסה לצורך חישוב הזכאות בחוק ביטוח סיעוד.

מי זכאי לפיצויים מקרן סעיף 2 של ועידת התביעות?

ניצול שואה שהוא או היא הם תושבי מדינת ישראל או שאר העולם, פרט למדינות הגוש הסובייטי לשעבר, העומדים בקריטריונים הבאים זכאים לפיצויים הנ"ל:

  • מי שהכנסתו אינה עולה על 6500 ₪ לחודש נטו ליחיד. לא לוקחים בחשבון את הכנסת בן או בת הזוג ולא את קצבת הביטוח הלאומי, פנסיה מעבודה או מתוכנית פרישה.
  • מי שאינו מקבל קיצבת בריאות לניצולי שואה ממשלת גרמניה או קצבה לניצולי שואה ממשרד האוצר (הישראלי) ושלא קיבל למעלה מ 35,000 מרק בפיצויים הקודמים.
  • מי ששהה במחנה ריכוז או מחנה עבודה ליהודים למעלה מחצי שנה.
  • מי ששהה למשך של 18 חודשים לפחות בגטו, שהוגדר על ידי ממשלת גרמניה כגטו לצורכי פיצויים.
  • מי ששהה במסתור לפחות 18 חודשים בתנאים לא אנושיים, וללא מגע עם העולם החיצוני בשטחי הכיבוש הנאצי או במדינות של בעלות בריתה.
  • מי שחי במשך 18 חודשים לפחות בצורה לא חוקית, תחת זהות בדויה בתנאים לא אנושיים בשטחי הכיבוש הנאצים או במדינות של בעלות בריתה.
  • מי שבמשך 6 חודשים לפחות שהה במחנה עבודה בגבול האוסטרו הונגרי, או במכרות הנחושת בסרביה או במחנה של "בני ערובה" יהודים באוסטריה.
  • מי ששירת 6 חודשים לפחות בגדודי עבודה צבאיים של יהודי הונגריה בחזית האוקראינית או 6 חודשים במחנות עבודה הונגריים, רומנים, סלובקים, יוגוסלבים לשעבר, בולגרים, לובים, טוניסאים, אלג'יראים או מרוקאים.
  • גם אזרחי מערב אירופה (כולל יוון), ניצולי שואה שלא קיבלו בעבר פיצויים מגרמניה שעומדים בקריטריונים הנ"ל זכאים להגיש בקשה.

פיצויים לניצולי שואה שלא קיבלו את המגיע להם עד היום

פיצויים לניצולי שואה, כגון אלה, הם פיצויים המגיעים באיחור רב לניצולים, אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא. פיצויים אלה מגיעים לניצולי השואה רק עכשיו מכמה סיבות, ובראשן חוסר בקיעותם של רבים מן הניצולים וחוסר יכולתם להתמודד עם המערכת הבירוקרטית, כדי לממש ולקבל את המגיע להם. פיצויים אלה הם השלמה ראוייה עבור נזקקים אלה.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים