פיצויים לניצולי שואה – מענק חד פעמי לנרדפי הנאצים ממדינות מערב אירופה

פיצויים לניצולי שואה משולמים בדרך כלל בקצבאות חודשיות, אך ישנם מקרים בהם סבלו יהודים רבים תחת הכיבוש הנאצי, שלא הלכו למחנות או שעבדו בעבודות כפייה וכדומה. אנשים אלה הוכרו כניצולים אף הם, והם זכאים למענק חד פעמי כדי לפצות אותם על הסבל שעברו בזמן המלחמה. אנשים אלה הם אזרחי מדינות מערב אירופה, שלא יכלו לקבל את הפיצויים שלהם גם עם לא קיבלו בעבר כל קיצבה ממקור גרמני, וזאת מאחר שגרמניה חתמה על הסכם השילומים בשנות החמישים, שבאמצעותו היה צריך לפצות אנשים אלה. מכיוון שלא פוצו האנשים מסיבות שונות, ועל כך קיימת תרעומת רבה, נעשה נסיון לתקן עוול זה על ידי פיצוי חד פעמי זה בגובה של 2556 אירו (13,000 ₪) בגין הסבל שעברו בזמן המלחמה.

מאת: יפה גולן

מי שקיבלו פיצויים ממשלת גרמניה או ממשרד האוצר הישראלי שנבעו מהסכם השילומים עם גרמניה לא זכאים לקבל קיצבה חד פעמית זו.

פיצויים לניצולי שואה – מי זכאי למענק החד פעמי הזה?

  • מי שנחשב לניצול רדיפות הנאצים מאחת ממדינות מערב אירופה שסבל מנזק בריאותי כבד.
  • רק ניצול שואה שבחיים יכול להגיש בקשה למענק זה – המענק אינו עובר בירושה.
  • מי שסבל מרדיפות הנאצים והיה מעל גיל 60 (נשים) ומעל לגיל 65 (גברים) נחשב באופן אוטומטי לבעל נזק בריאותי כבד.
  • מי שהיה עובר בבטן אימו זכאי לפיצוי זה.

רדיפה על ידי הנאצים נחשבת לאנשים שנשללה מהם חירותם למשך תקופה של פחות משנה אחת, מי שברח מהמשטר הנאצי, מי שעבר "הגבלת חופש" כפי שהוגדר בחוק הפיצויים הגרמני, מי שסבל מהגבלת חופש התנועה, עוצר, הגבלת מקום מגורים, ענידת טלאי צהוב.

רשימת המדינות שאליהם מתייחס מענק זה היא: איטליה, בלגיה, בריטניה, דנמרק, הולנד, יוון, לוקסמבורג, נורבגיה, צרפת, שוודיה ושוויץ. כל מדינה מתנה מענק זה בהיות הניצול אזרח בתחומה עד לשנה מסויימת.

יהודים שחיו באוסטריה לא יהיו זכאים, אם קיבלו בעבר תשלום מחוק הסיוע לקורבנות (Oferfursorgegesetz).

פיצויים לניצולי שואה – גם בדלת האחורית

פיצויים לניצולי שואה מועברים כיום לכל מי שניתן להגדירו כניצול שואה. מאחר שבמשך שנים קופחו רבים מן הניצולים, ונוצלו זכויותיהם לצרכים שונים שלא הגיעו לפתח ביתם ולחשבונם, הרי שבשנים האחרונות נעשה מאמץ לתקן את העוול הזה, ולו עקב העובדה שמספר הניצולים כיום הולך ומתמעט. מרבית הניצולים מתים מיתה טבעית, ולעולם לא יוכלו לתבוע את זכויותיהם. מענק חד פעמי זה עושה צדק עם חלקם, שעד היום לא הגיע אליהם כל פיצוי כספי בגין סבלם בזמן השואה.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים