פיצויים לניצולי שואה עבור פליטים מברה"מ בזמן הכיבוש

פיצויים לניצולי שואה מוגדרים ומוסדרים במסגרת החוק במדינת ישראל ובגרמניה. ישנם פיצויים לניצולי שואה שאינם בצורת קיצבה חודשית, אלא בצורת מענק חד פעמי. לאחרונה, הוחלט כי פליטים יהודים שהיו פליטים מאזורים בברה"מ, שהיו בסכנת כיבוש אך לא נכבשו בפועל, יוכלו גם הם להיות מוכרים כניצולי שואה, ויוכלו עקב כך לקבל מענק חד פעמי כזה. הכרה זו בפליטוטם בתקופת המלחמה מאפשרת ליהודים רבים שלא חיו תחת המשטר הנאצי, אך שברחו מפניו עקב היותם יהודים, להחשב כניצולי שואה ולקבל פיצוי חד פעמי של 2556 אירו שהם כ 13,000 ₪ על הסבל שעברו בזמן המלחמה.

על פי הקריטריון החדש זכאים למענק זה יהודים שברחו מאזורי כיבוש נאצים ברחבי האמפרייה הסובייטית בתקופה שבין 22/6/1941 ועד ל 27/1/1944 מאזורים המרוחקים עד 100 ק"מ מהחזית המזרחית שאליה התקדם הצבא הגרמני (הורמאכט), אך לא נכבשו בפועל. אזורים אלה כוללים את מוסקבה וחלקים של סטלינגראד שלא נכבשו.

מי זכאי למענק חד פעמי זה?

יהודים שחיו בברה"מ בתקופת המלחמה, ושברחו מאזור מגוריהם ונהיו לפליטים ועומדים בקריטריונים הבאים זכאים למענק חד פעמי זה:

  • אנשים שברחו בתאריכים המוזכרים לעיל מאזורים שהיו מרוחקים עד 100 ק"מ מהחזית המזרחית אשר לא נכבשו בסופו של דבר.
  • על מנת לקבל את המענק על ניצול השואה להיות בחיים ואין ליורשיו זכות זו.
  • על מגיש הבקשה להוכיח כי סבל נזק בריאותי כבד. נשים מעל גיל 60 וגברים מעל 65 מוכרים ככאלה באופן אוטומטי.
  • מי שהיה עובר בבטן אימו נחשב לזכאי למענק זה.

אינם זכאים למענק זה, הם אלה שקיבלו תשלום ממקור גרמני או ממשרד האוצר הישראלי לפי חוק נכי רדיפות הנאצים.

פיצויים לניצולי שואה – קריטריונים שונים ברגע האחרון

בשנים האחרונות נעשה מאמץ לפצות את כל הנפגעים המלחמה והשואה, כתוצאה מסבל שעברו תחת המגף הנאצי. לאחרונה, הוחלט כי גם אלה שלא חיו באופן ישיר בתחומי הכיבוש הנאצי, ולא סבלו באופן ישיר מהשפלות ומפגיעות אחרות יוכלו לקבל פיצוי בגין היותם פליטים, ממקום מגוריהם או שנאלצו לברוח בגלל הכיבוש הנאצי, גם אם בסופו של דבר הצבא הגרמני לא הגיע לשם בפועל.

פיצויים לניצולי שואה אלה מוענקים כדי לסגור את הפער שהתקיים בין התשלומים בפועל ששילמה ממשלת גרמניה למדינת ישראל במשך שנים, והניצולים שלא תמיד קיבלו כספים אלה בפועל. הנסיון לפצות ניצולים אלה הוא אולי הצ'אנס האחרון לפני שרובם ימותו מזיקנה.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים