פיצויים לניצולי שואה – קצבה בריאותית מממשלת גרמניה (BEG)

ממשלת גרמניה משלמת פיצויים לניצולי השואה מאז תחילת שנות החמישים. מדינת ישראל קיבלה שילומים אלה מגרמניה, שעזרו רבות למדינה הצעירה בשנותיה הראשונות ולאחר השואה ומלחמת העצמאות. בנוסף לשילומים מכירה ממשלת גרמניה בסוגים נוספים של פיצויים. קצבה בריאותית מממשלת גרמניה היא אחת מהן. קיצבה זו משולמת לניצולי שואה, יוצאי גרמניה שהוכרו בידי הממשלה הגרמנית עד לשנת 1969. ניצולי שואה אלה זכאים גם להטבות שונות הניתנות בידי הלשכה לענייני פיצויים אישיים מחו"ל. קצבה זו איננה שוללת קיצבה סוציאלית וניתן לקבלה במקביל לקצבה סוציאלית לניצולי שואה שעבדו בגטאות.

הקצבה משולמת על ידי ממשלת גרמניה עקב נזקים בריאותיים שנגרמו לניצולים יוצאי גרמניה או בעלי זיקה לשפה הגרמנית ולתרבותה, שהוכרו על ידי ממשלת גרמניה עד לשנת 1969.

מי זכאי לקצבה בריאותית ממשלת גרמניה?

ניצולי שואה ממוצא גרמני או בעלי זיקה לשפה הגרמנית ולתרבותה, שהוכרו על ידי ממשלת גרמניה עד לשנת 1969 ושנפגעו בבריאותם בתקופת המשטר הנאצי זכאים לקיצבה זו.

הלשכה לענייני פיצויים אישיים מחו"ל אחראית למיצוי זכויותיהם של הניצולים הזכאים לקבל קצבה זו. קצבה זו מחושבת על פי אחוזי הנכות של הזכאי והיא משולמת חודש בחודשו:

  • בעל 25 עד 39.9 אחוזי נכות מקבל 465 אירו לחודש
  • בעל 40 עד 49.9 אחוזי נכות מקבל 579 אירו לחודש
  • בעל 50 עד 59.9 אחוזי נכות מקבל 679 אירו לחודש
  • בעל 60 אחוז ומעלה מקבל 807 אירו לחודש

סכומים אלה נכונים לאפריל 2011.

פיצויים לניצולי שואה מגרמניה לאזרחים גרמנים

ממשלת גרמניה הכירה עד לשנת 1969 בניצולי שואה שהיו אזרחי גרמניה או בעלי זיקה לשפה הגרמנית ולתרבותה כזכאים לתנאים סוציאלים כפי שנהוג בגרמניה. פיצויים אלה באו לאפשר לניצולים שאינם מתגוררים עוד בגרמניה לקבל את המגיע להם מממשלת גרמניה בהיותם גרמנים לפני ובזמן המלחמה. יהודים גרמנים שהוכרו כנכים בעקבות המלחמה מוכרים לשלטונות הגרמנים כבעלי זכויות אזרח גרמנים ולכן משולמת להם קיצבה זו.

ממשלת גרמניה, בנוסף לתשלומים האדירים שהעבירה לממשלות ישראל במשך השנים כפיצויים לניצולי השואה השונים, עושה צדק עם נתיניהם היהודים, ומאפשרת להם לקבל את זכויותיהם, כאילו ולא הפסיקו להיות אזרחי גרמניה אחרי המלחמה.

פיצויים אלה מצטרפים לשורה ארוכה של פיצויים המגיעים ליהודים, ניצולי השואה, מממשלת גרמניה באופן ישיר או באופן עקיף. למרות התקלות הרבות בהעברת תשלומי הפיצויים על ידי ממשלת ישראל לניצולים, אין ספק כי בשנים האחרונות נעשה מאמץ לתקן את המעוות.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים