זכויות לניצולי שואה מרומניה

יהודי רבים מתחומי רומניה הושמדו בשואה ורבים אחרים ניצלו, והגיעו לארץ לאחר הקמתה בשנת 1948. יהודי רומניה היו אחד ממקבצי העולים הגדולים ביותר מקרב עולי העלייה ההמונית שלאחר קום המדינה, אך הם היו גם עולים שעברו את המלחמה באירופה על כל המשתמע מכך. מי מהם ניצולי מחנות השמדה או מחנות כפייה, ומי מהם ניצולי המלחמה בדרכים אחרות. העולים מרומניה נקלטו בארץ והקימו ברובם משפחות, אך רבים מהם מעולם לא הצליחו להשתחרר ממש מן הטראומה של השואה. ממשלת רומניה, כמו ממשלות אחרות ברחבי אירופה מכירה בסבלם של היהודים שהיו נתינים רומנים בתקופת המלחמה, ושסבלו מרדיפות בגין היותם יהודים ולשם פיצויים זכאים ניצולי שואה שהיו אזרחי רומניה לקבל קצבה מן הממשלה הרומנית בתנאים מסויימים.

קצבה לניצולי שואה לאזרחי רומניה החיים בישראל

ניצולי שואה אזרחי רומניה עשויים לקבל קיצבה מממשלת רומניה בתנאים הבאים:

  • ניצולי שואה רומנים המתגוררים בישראל שעברו רדיפות על ידי השלטונות הרומנים בתקופת השואה כמו מאסר במחנות, עבודה בכפייה או ברכבות המוות.
  • גם אלמן/נה של נרדפי הרומנים בזמן המלחמה זכאים לקצבה בתנאים מסויימים.
  • זכאים לקצבה הזו הם ניצולי שואה בעלי אזרחות רומנית המתגוררים כיום בישראל.
  • כדי לממש זכות זו יש לפנות לשגרירות רומניה בישראל.

קבלת קצבה זו איננה מבטלת קבלת קצבאות שונות מהמדינה או ישירות מגרמניה. בכל מקרה, לגופו יש לבדוק את הקריטריונים של ניצול השואה, ולראות האם הם מתאימים לאלה שפרסמה ממשלת רומניה באשר לקבלת הקצבה.

רומניה וניצול יהודים בזמן המלחמה

יהודים רבים עבדו בכפייה במחנות עבודה ברומניה. עניין זה היה עניין של שגרה בתחום מדינה זו שהיתה נתונה לכיבוש נאצי בתקופת המלחמה. רבים מן הרומנים פעלו בשיתוף פעולה מלא עם הגרמנים באותה התקופה וממשלת הבובות שלה סייעה לנאצים רבות גם באיסוף היהודים למשלוחים למחנות המוות, וגם לניצולם הפיזי בעבודות כפייה קשות ואכזריות. לנוכח התנהגות הממשלה הרומנית בתקופת השואה, ורבים מבני עמה שסייעו לגרמנים ברדיפת היהודים ובדיכויים החליטה ממשלת רומניה הנוכחית במתן סיוע לאלה מבני עמה היהודים אשר הם עדיין אזרחי רומניה המתגוררים בישראל. סיוע זה מגיע באיחור, אבל מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

סיוע זה לניצולים שעדיין בחיים הוא אמנם טיפה בים, אבל כל טיפה מצטרפת לטיפות קודמות ויוצרות מצב, שיותר ויותר ניצולים מקבלים פיצוי עבור הרדיפה והדיכוי שעברו בתקופת המלחמה בכל רחבי אירופה וצפון אפריקה.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים