זכויות ניצולי שואה – עזרה מול הרשויות בגרמניה

קיימות בארץ ובעולם כמה וכמה עמותות, שכל מטרתן היא לסייע לניצולי השואה בדרכים שונות ובאמצעים שונים. עמותת "אביב לניצולי השואה" מעניקה סיוע לניצולי השואה בהתכתבות מול הרשויות בגרמניה, על מנת לעזור להם לזרז את תהליכי הבקשות, בכדי שיוכלו לקבל את הזכויות המגיעות להם כל פי החוק בהקדם האפשרי. הסיוע כולל תרגום כל התכתובת לגרמנית ולעברית, וכן העברת הנחיות לגבי כל הפעולות הנדרשות, כדי לסיים הליכים פרוצדוראלים אלה במהירות האפשרית.

רבים מניצולי השואה שנעזרים בעמותה זכו לקבל פיצויים גדולים, שלא ידעו על קיומם כלפיהם או שפשוט לא הבינו את כל מה שנדרש מהם בעת הגשת הבקשות. העמותה פתחה בפרוייקט לאיתור כל מי שקיבל לאחרונה מכתבים רשמיים מגרמניה הקשורים לזכאותם לפיצויים עקב השואה, כדי שיוכלו לזרז עבורם את הליך האישורים.

מיהי עמותת "אביב לניצולי שואה" ובמה היא יכולה לעזור?

העמותה הוקמה ב 2007, כדי להבטיח את זכויותיהם של ניצולי השואה שעדיין חיים. עמותה זו פועלת מכיוון שחסרים מקורות מידע מוסמכים, המרכזים את הנושא והמסוגלים לתת מענה לכל השאלות בנוגע לזכויות המגיעות לניצולים על פי החוק.

בראש העמותה עומדת עו"ד אביבה סילברמן שהיא בעלת נסיון רב שנים בתחום זה, והיא מכשירה אנשים נוספים המתנדבים לטפל בניצולים  ובקרוביהם. העמותה מנחה פרוייקטים מגוונים יחד עם ניצולי השואה במטרה לידע אותם אודות זכויותיהם ומימושם האפשרי, וכן פועלת העמותה מול המועצות המקומיות, כדי להסדיר את זכויותיהם של ניצולי השואה בכל הנוגע לתחום השיפוט של המועצה המקומית – הנחות בארנונה וכדומה. עמותות נוספות וארגונים נוספים קיימים לעזרת הניצולים.

אגודת עלומים לעזרת יוצאי צרפת

האגודה הוקמה בשנת 1993 והיא אגודה של ילדים יהודים שהוסתרו בזמן השואה בצרפת. האגודה לקחה על עצמה להנציח את הניצולים הללו. האגודה שואבת את מעמדה מן הניצולים עצמם, וזכתה להכרה גם בארץ וגם בצרפת. האגודה פועלת על טהרת המתנדבים השונים, ונכון להיום יש בה כמה מאות חברים. הקריטריונים להתקבל לאגודה הם, שהאדם נולד אחרי 1 לינואר 1925 והוסתר בצרפת (לבדו או עם הוריו) בשנים 1941 עד 1944, וכי כיום הוא חי בישראל. החברות מותנית בתשלום דמי חבר.

העמותה מסייעת לניצולים ממוצא צרפתי לקבל קצבה לניצולי שואה מממשלת צרפת, וכן סיוע לניצולי שואה יוצאי צרפת. בנוסף לעמותות וארגונים אלו קיימים ארגוני סיוע אחרים כדוגמת עמותת "עמך", ארגון יוצאי מרכז אירופה, הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, פרויקט "לעד" עמותת אלה וארגונים נוספים. כל הארגונים הללו הוקמו במטרה אחת – לסייע לניצולים עד כמה שניתן ולהקל על חייהם.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים