זכויות פנסיה סוציאלית מגרמניה עבור עבודה בגטאות (ZRBG)

זכויות פנסיה לניצולי שואה קיבלו לאחרונה התייחסות חדשה מממשלת גרמניה, והוגמשו כמה וכמה קריטריונים כדי לאפשר לניצולים שעברו דיכוי בזמן המלחמה על ידי גרמניה הנאצית לקבל פיצוי הולם עבור הסבל שחוו בתקופה זו.

ממשלת גרמניה הגמישה מספר קריטריונים למתן קיצבאות או סיוע לניצולי שואה שבמהלך שהותם בגטאות עבדו בעבודות שאינן נחשבות לעבודות כפייה. כמו כן, ניצולי שואה שהגישו תביעה לקבלת קצבה עבור עבודתם בתקופה הזו, אך נדחו, יכולים לבקש בחינה מחודשת של הבקשה בהתאם לקריטריונים החדשים הללו. וגם שארי בשר של ניצולים שתביעותיהם נדחו, יהיו זכאים לפיצוי במידה ובקשת הניצול מן העבר עומדת כיום בקריטריונים החדשים.

זכויות פנסיה סוציאלית מגרמניה בגין עבודה בגטאות – מה כלול מי זכאי?

ממשלת גרמניה החליטה להעניק קצבת זקנה חודשית, וכן קצבת שארים חודשית לניצולי שואה, שעבדו במחנות ובגטאות בשטחים שנכבשו על ידי הנאצים או שסופחו על ידיהם בכל עבודה שלא היתה בכפייה.

גובה הקצבה יחושב לפי גיל האדם, משך התקופה בה הועסק והגטו שבו הוא שהה. ניצולי שואה שבזמן העבודה היו מעל לגיל 14 זכאים לקצבה כפולה מילדים שהיו עד גיל 14. ניתן לקבל פנסיה זו ובנוסף אליה, החל מחודש אוגוסט 2011 ניתן לקבל גם פיצוי חד פעמי של 2000 אירו. קצבה זו איננה נחשבת להכנסה בחישוב הזכאות לגמלת סעד.

הזכאים לקצבה זו הם ניצולי שואה שמוגדרים כנרדפים על פי חוק הפיצוי הפדראלי הגרמני (BEG). אלה ששהו בגטו בשטח שנכבש או סופח על ידי גרמניה הנאצית בזמן המלחמה ושעבדו מרצונם בעבודה כלשהי שתמורתה קיבלו תמורה כלשהי (אין חשיבות לגובה התמורה לצורך חישוב הזכאות).

על מנת לממש את הזכות הזו אין צורך להגיש בקשה חדשה לכל מי שכבר הגיש בקשה בעבר. הביטוח הלאומי יברר עבורכם, האם ניתן לקבל פיצוי זה בעקבות הקריטריונים החדשים. לאלה שלא הגישו את הבקשה בעבר יש להגיש את הבקשה ל"קצבת גטו"ל" בגרמניה. בכל מקרה, כדאי להיעזר בביטוח הלאומי כדי שיברר האם הוגשה כבר בקשה בעבר ולכל סיוע אחר שיידרש.

זכויות פנסיה של ניצולי שואה – גם אחרי שנים רבות

ממשלת גרמניה מגמישה את הקריטריונים לתשלומי הפיצויים השונים בכלל, ובתחום הפנסיות הסוציאליות בפרט, כדי לעשות צדק עם הנותרים – ניצולי השואה המבוגרים הנזקקים לכל עזרה שהיא על מנת לסיים את חייהם בכבוד. מגמה זו נצפית בכל האגפים ובכל המקומות המעניקים קצבאות או פיצויים לניצולים. גם לאחר שנים רבות יכול להיות שפיצויים אלה יעזרו לא מעט לאלה שעדיין חיים ביננו ושחייהם מעולם לא היו חיים רגילים.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים