זכויות ניצולי שואה – פיצוי מגרמניה עבור עבודה שלא בכפייה

מעבר לתשלומי הקיצבאות שמעבירה ממשלת גרמניה לניצולי השואה באירופה, קרן הפיצוי הגרמנית לניצולי שואה מעניקה תשלום חד פעמי של 2000 אירו לנרדפי הנאצים שהוחזקו בגטאות סגורים או פתוחים, ועבדו "ברצון וללא כפייה" בזמן זה. הכוונה היא לתת פיצוי לכל אותם אנשים שנכלאו בגטאות, אך עבדו בעבודת מרצון ולא מתוך כפייה כמו עובדי המחנות השונים.

המענק ניתן לאלה שעבדו בגטאות סגורים או פתוחים באופן חד פעמי, ונכון להיום הוא ניתן גם לאלה שקיבלו או שמקבלים קיצבה סוציאלית מממשלת גרמניה בגין אותה עבודה.

זכאים לסיוע זה הם ניצולים מרדיפות הנאצים, אשר הוחזקו בגטאות סגורים או פתוחים של הנאצים או של בני בריתם, ושעבדו "ללא שימוש בכוח" בתקופה זו בגטו או מחוצה לו בשעות היום. כמו כן, זכאים לסיוע זה מי ששהו בגטו שהיה בהשפעה נאצית ולא רק אלה שהיו תחת שלטון נאצי ישיר. גם ילדים שעשו עבודות כאלו בגטו ללא כפייה זכאים לסיוע זה. במידה והוגשה בקשה והניצול נפטר טרם שאושרה, זכאים ילדיו לקבל את הסיוע בשמו.

חשוב לדעת, כי מי שעבד תחת אלימות או איומי נשק, נחשב כעובד כפייה והוא אינו זכאי לפיצוי תחת סעיף זה. כמו כן, מי שקיבל בעבר פיצוי מקרן "זיכרון אחריות ועתיד" לא יוכל לקבל פיצוי זה.

 

הקריטריון לגטו פתוח כדי לקבל את הפיצוי

גטו, על פי ההגדרה הגרמנית, חייב לכלול את שלושת המאפיינים הדומים שבהם הוחזקה האוכלוסייה היהודית תחת הכיבוש הנאצי, והם: בידוד, ריכוז ומגורים. למרות שהקריטריונים אינם חד משמעיים יש מספר אינדיקציות שנבעו מן הפסיקה הגרמנית:

 • ריכוז תושבים יהודים לאזור אחד מכמה מקומות סמוכים.
  • מיקום הגטו היה באזור עירוני.
  • במקום שררו הגבלות תנועה.
  • במקום הוקם  יודנרט.
  • במקום קם איגוד עבודה יהודי לצורך הסדרת העבודה.
  • במקום היו מגורים משפחתיים.
  • במקום שנעשתה עבודה מחוץ לגטו היא עשויה להיות מוכרת במידה והניצול חזר לגטו כל יום לאחר העבודה.

זכויות ניצולי שואה – גם לעובדים ללא כפייה

גם ניצולים שעבדו ללא כפייה בגטאות נחשבים כנרדפי הנאצים, והם זכאים לקבלת פיצוי כספי בגין עבודתם זו שנעשתה בגטאות או מחוצה להם. עובדים אלה, למרות שלא נכפתה עליהם העבודה, נוצלו לרעה ולא קיבלו כל הטבות סוציאליות למשך תקופת עבודתם. פיצוי זה לניצולים בה להסדיר עניין זה, והוא אינו מבטל כל קיצבה אחרת שאותה מקבל הניצול מכל גוף או ממשלה אחרים.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים