זכויות ניצולי שואה מממשלת צרפת

ממשלת צרפת, כמו ממשלות רבות אחרות באירופה, משתתפת בעזרה לניצולים שהיו אזרחיה בזמן המלחמה ושסבלו מרדיפות הנאצים. עזרה זו מתבטאת בקצבה שנותנת ממשלת צרפת לניצולים או בסיוע כספי אחר. העזרה מיועדת לאנשים, אזרחי צרפת שבזמן המלחמה סבלו מרדיפת הנאצים. עזרה זו איננה מבטלת כל עזרה או סיוע אחרים שמקבלים הניצולים מגופים או מדינות אחרות, אף לא אלה המקבלים קיצבה חודשית של משרד האוצר, קרן סעיף 2 או ישירות מגרמניה.

קצבה לניצולי שואה מממשלת צרפת

ממשלת צרפת נותנת קיצבה לניצולי שואה שהם יוצאי צרפת בשני אופנים:

1. קיצבה חד פעמית מטעם הממשלה הצרפתית בסך כולל של 27,440 אירו.

2. קיצבה חודשית עד סוף חיי הניצול בסך של 457 אירו לחודש.

לקיצבה זו זכאי ניצול שואה שלפחות אחד מהוריו גורש מצרפת כתוצאה מרדיפות נגד יהודים בזמן הכיבוש הנאצי, ושנפטר במהלך הגירוש. גיל הניצול של קיצבה זו הוא לכל היותר 21 שנים בעת גירוש הוריו. מי שהיה בוגר מגיל זה אינו זכאי לקצבה זו. כדי לממש קצבה זו יש לפנות לארגון עלומים או לקונסוליה הצרפתית.

סיוע לניצולי שואה יוצאי צרפת

בנוסף לקיצבת הסיוע מממשלת צרפת מעניק ארגון עלומים סיוע כספי לניצולי שואה יוצאי צרפת, שהכנסתם נמוכה מ 5000 ₪ לחודש. הארגון מעניק סיוע כספי זה והחזרי הוצאות רפואיות הכוללות החזר כספי עבור תרופות, פרוטזות שמיעה, משקפיים, טיפולי שיניים, טיפולים ב"עמך", וכן הוצאות על מכשירים חשמליים לדירה. כל אלה ניתנים על פי המפתח הבא: בעלי הכנסה חודשית של עד 3500 ₪ ניתן החזר בשיעור של 90% ולבעלי הכנסה חודשית של 3500 עד 5000 ש"ח לחודש החזר בשיעור של 50%.

הזכאים לסיוע זה הם ניצולי שואה החברים בארגון עלומים שנולדו בשנת 1924 או לאחר מכן, אך לפני תום המלחמה, ושחיו במסתור בצרפת בעת המלחמה. כדי לממש סיוע זה יש לפנות לארגון עלומים או לקונסוליית צרפת.

זכויות ניצולי שואה – הכרה של מדינות רבות בסבל

ניצולי שואה רבים מקבלים סיוע מגרמניה או ממדינת ישראל בצורה של קיצבאות חודשיות המשולמות להם במשך שנים. בנוסף לכך, קיימים אירגונים שונים במדינות אירופה השונות, ארגונים ממשלתיים או ארגונים ציבוריים המעניקים סיוע נוסף לניצולים שהיו אזרחי מדינותיהם בזמן המלחמה. לנוכח הזוועות שנעשו במלחמה, הבינו מדינות אירופה רבות כי שלילת הזכויות שנעשתה כלפי היהודים בשנות המלחמה, עקב המשטר הנאצי שכבש את מרבית היבשת, מצריכה התחשבות באלה שסבלו. מכיוון שבזמן המלחמה לא יכלו ממשלות מדינות אלה לעשות כמעט מאום מפחד הכובש הנאצי, הן מצאו לנכון לעזור לניצולים לאחר המלחמה.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים