זכויות ניצולי שואה – מעבר לקיצבאות ולמענקים

זכויות ניצולי שואה אינן מסתכמות בקבלת סיוע חודשי בצורת קיצבה או בקבלת מענק חד פעמי מקרן עזרה כזו או אחרת. ישנן מספר זכויות, שניתנות לניצולי השואה שאינן קשורות לקיצבאות הללו. אלו הן הטבות כלליות שניתנות על ידי המדינה למי שהוכר כניצול שואה, והן מיועדות על מנת להקל בחיי היום יום של הניצולים. הטבות אלה מותנות בהכרת המדינה באדם כניצול שואה ולעיתים בקבלת קיצבה מן המדינה.

זכויות ניצולי שואה – הטבות כלליות

במסגרת ההטבות הכלליות שלהם זכאים ניצולי השואה ניתן למצוא את הדברים הבאים:

  • הנחה בארנונה – ניתנת על ידי הרשות המקומית ואחוז ההנחה משתנה ממקום למקום. בכל מקרה לא תהיה ההנחה גדולה מההנחה של מקבלי קצבת זיקנה. הזכאות מתממשת באופן מיידי עם קבלת קיצבה חודשית לניצולי שואה ממשרד האוצר. על מקבלי קיצבאות אחרות יש לפנות לרשות המקומית, כדי לבדוק את זכאותם.
  • דמי הבראה – ניצולי שואה זכאים ל 7 ימי הבראה בשנה. הסכום של 1960 ₪ לשנה משולם פעם בשנה ב 1 לפברואר כתוספת לקצבה החודשית הרגילה. הזכאים לקבלת הטבה זו הם ניצולי שואה המקבלים קיצבה ממשרד האוצר, או קיצבה ליוצאי מחנות וגטאות או קיצבה מקרן סעיף 2.
  • פטור מלא מאגרת טלויזיה ורדיו
  • הנחה בחשבון חשמל לניצולי שואה נזקקים / נצרכים – החל מאוקטובר 2010 זכאים ניצולי שואה להנחה של 50% מחשבון החשמל עד צריכה של 400 קוט"ש ראשונים. גם ניצולים המתגוררים בבתי אבות או בקיבוצים יכולים ליהנות מהטבה זו.
  • הלוואות לניצולי שואה – ניצולי שואה זכאים לקבל הלוואות לצרכים שונים. הקרן לזכויות ניצולי שואה מעניקה הלוואות אלה בסכומים שונים לרכישת דירה, שיפוצים, שיקום, נישואי בת או בן וגם לאלמנים. את ההטבה מקבלים ניצולי שואה המקבלים קיצבה לניצולי שואה ממשרד האוצר.
  • החזר חלקי של מס קנייה ומע"מ ברכישת מוצרי חשמל –  ניצולי שואה המקבלים קיצבה חודשית ממשרד האוצר או מקרן סעיף 2 זכאים להטבה של החזר חלקי של מע"מ ומס קנייה בעת רכישת מוצרים חשמליים. את רשימת המוצרים ניתן לראות באתר משרד האוצר.
  • הנחות בקניית תרופות –  ניצולי שואה זכאים לרכישת תרופות בהנחה של 50% עד גיל 75 והנחה של 60% מעל 75. תקרת ההשתתפות היא עד 125 ₪ עד גיל 75 ו 100 ₪ מעל גיל 75. יחד עם זאת, ניצולי שואה המקבלים הטבות מטעם החברה להשבת רכוש זכאים למימון מלא של סל התרופות והשירותים הרפואיים ואינם נדרשים לשלם כל השתתפות עצמית.
  • מענק לניצולי שואה נזקקים מהחברה להשבה –  ניצולי שואה נזקקים זכאים למענק של 1500 ₪ בכל רבעון. המענק אינו נחשב כהכנסה לצורך חישוב זכאות בביטוח לאומי. המענק ניתן לניצולי שואה המקבלים קיצבה ממשרד האוצר המוכרים כנזקקים, או מקרן סעיף 2, או המוכרים בחוק יוצאי מחנות וגטאות.

זכויות ניצולי שואה גובו בהטבות שונות על מנת להיטיב עימם בשנות חייהם האחרונות. רוב ההטבות מתייחסות לגילם המופלג של הניצולים שעדיין בחיים, כדי להקל עליהם במקצת את חיי היום יום הקשים.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים