אולי גם לכם מגיעים פיצויים ישירות ממדינות אירופה

מדינות רבות בעולם מאפשרות העברת פיצויים לניצולי שואה. מלבד גורמים פרטיים וממשלתיים בישראל המעניקים פיצויים מטעם המדינה, המדינות השונות באירופה פועלות על פי קריטריונים נפרדים והפיצויים מהם יכולים להצטרף למענקים אחרים ואינם באים במקומם. בנוסף, התהליך להגמשת הקריטריונים לצורך קבלת פיצויים לניצולי שואה מבטיח כי זכאים רבים אשר בעבר לא היו מודעים לזכויותיהם יוכלו לממש אותם. על מנת לקצר את התהליך ולפנות אל המדינות הרלוונטיות בצינורות המקובלים יש לקבל מידע על קרנות ותשלומי הפיצויים, ולאחר מכן להגיש בקשה מסודרת. אך מי הן אותן מדינות ומה הן מציעות?

המדינות וההבדלים

באופן כללי, באירופה המדינות המעניקות פיצויים הם אוסטריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, שוויץ, שבדיה, קרואטיה, רומניה, מקדוניה, נורבגיה ועוד. בתוך הרשימה הארוכה יכולים ניצולי שואה רבים לזהות את הקריטריונים התקפים לגביהם וכך להבטיח טיפול מהיר ככל האפשר בפיצויים המגיעים להם. בנוסף, ישנם הבדלים בין המדינות בכל הקשור אל הועדות המטפלות בבקשה ובגובה הפיצויים. בנורבגיה למשל אישר הפרלמנט בשנת 1999 חוק המקצה 70 מיליון דולר של פיצויים. לעומת זאת, בצרפת הפונים יכולים לבחור האם הם מעוניינים בקבלת תשלום חד פעמי בגובה 180,000 פרנק או בתשלומים חודשיים של 3,000 פרנק. כמובן שכל אחת מהמדינות גם דורשת סוג אחר של מסמכים, הנעים בין תעודת לידה של הפונה ומספר חשבון בנק ועד עדות בשבועה ותעודת פטירה של ההורים. לעומת זאת, בהולנד הוקמה קרן מיוחדת המטפלת בתביעות אישיות בגין ניירות ערך. קרן זו מטפלת בסוג ספציפי של פיצויים לניצולי שואה אשר אינו רלוונטי לכל פונה, אך היא נותנת מענה לאלפי חברים של הקהילה היהודית בהולנד. קרן נוספת הקיימת בהולנד מטפלת בתביעות להשבת יצירות אמנות, וניתן להגיש אליה תביעה המצורפת למידע ספציפי.

קצרו את הבירוקרטיה דרך הגורמים המוסמכים

הנושא של פיצויים לניצולי שואה הוא חלק חשוב בהתקדמות ובשינויים שחלו במערב אירופה בשנים האחרונות. יחד עם זאת, קשה לנצל זכאות לקבלת פיצויים לניצולי שואה במידה ולא פונים אל המוסדות והגורמים הנכונים. כפי שניתן להבין, כל מדינה באירופה מלווה את הפיצויים אותם היא מעניקה בתהליך ארוך של בירוקרטיה והגשת אישורים. ניתן למנוע זאת מראש במידה ומכינים את כל המסמכים ונערכים בצורה מתאימה. הועידות השונות נועדו על מנת להעביר את הפקדונות והפיצויים, ורק דרישה המועברת דרך אנשי המקצוע אכן מבטיחה תוצאה משביעת רצון.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים