תקציר סוגי הפיצויים לניצולי השואה

לרבים מאיתנו נדמה כי אין צורך להרחיב רבות בכל הקשור אל פיצויים לניצולי שואה על מנת להבין את חשיבות הנושא. אך האמת היא שבשנים האחרונות חלו שינויים מרחיקי לכת בחוקים ותקנות, המאפשרים קבלת פיצויים בצורה פשוטה ונגישה יותר. על מנת לנצל סוג כזה של פיצויים ומענקים עלינו להכיר היטב את סעיפי הבירוקרטיה השונים ומהם להבין מה היא הדרך הטובה ביותר להגיש את הבקשה לפיצויים. בנוסף, ישנו צורך ממשי במעקב אחר ההגבלות של הפיצויים כדי להימנע מעוגמת נפש או בזבוז זמן.

הקריטריונים של ועדת התביעות

הקריטריונים לקביעת פיצויים לניצולי שואה הם העיקרון המנחה העומד מאחורי הזכאות. יחד עם זאת, פסיקות חדשות כגון הכרה ביוצאי אוסטריה, בולגריה, רומניה, לוב ותוניס יכולה לקרב זכאים רבים אל הפיצויים המגיעים להם. על פי החוקים החדשים גם מי שכבר תבע את פיצוייו בעבר אך כיום הם תקפים לגביו יכול להגישם שוב, וכך לנצל את הרלוונטיות של החוק. ניצולי שואה אשר מקבלים גמלה חודשית יכולים לדרוש פיצויים המגדילים את הסכום, אך כדאי לזכור כי יש צורך בהצגת מסמכים, איתור ריכוש וחשיפת מידע. דרך ועדת התביעות ניתן להגיש בקשה לקבלת פיצויים לניצולי שואה במסגרת שלוש קרנות, כאשר ממשלת גרמניה היא זו אשר עומדת מאחוריהן. הקרנות הן קרן סעיף 2 המיועדת לתושבי ישראל ותושבי מדינות שאינן שייכות לגוש הקומוניסטי, קרן מרכז ומזרח אירופה המיועדת לתושבי מדינות אשר נכללות בגוש הקומוניסטי וקרן הסיוע המיועדת לתושבים אשר גרו באחת ממדינות הגוש הקומוניסטי ומאז עברו למערב אירופה.

כל הכלים לקבלת הפיצויים

הגמשת הקריטריונים לקבלת פיצויים לניצולי שואה תלויה במוכנות הדרישה ובאופן בו היא מתבצעת. במילים אחרות, גם זכאים לקבלת פיצויים לניצולי שואה יכולים למצוא את עצמם תלויים במערכת מסורבלת של טפסים ואישורים במידה והם אינם מבצעים את התהליך הנכון. על מנת לקבל את הפיצויים יש ליצור קשר בהקדם עם מוסד אמין ומיומן, המכיר את כל הגורמים הקשורים לפיצויים ולהתייעץ עימו. אנשי המקצוע בתחום הפיצויים לניצולי השואה יכולים לעזור במציאת המידע והמסמכים, והם נמצאים בקשר ישיר עם מוסדות גרמניה. הועדות מעודדות את ניצולי השואה להגיש בקשה לקבלת פיצויים ולכן כדאי לפנות אליהן בכל בקשה או שאלה. מלבד ועידת התביעות, גם ממשלות ברחבי העולם פועלות על מנת להשיב לניצולים את הפיצויים המגיעים להם ולכן חשוב להכיר את התמונה הרחבה.

Print Friendly
פורסם בקטגוריה מאמרים ופרשנויות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים